//
Следи нѐ
To Top

Бронзен медал за Македонија на Светското првенство за бармени

Од 62 земји учеснички на World Coctail and Flairtending and Competirion, Методи Перунковски го освои третото место на Светското првенство за бармени, за коктелот Enjoying sunset во категоријата Sparkling coctail. Првенството се одржува во Софија, од 10 до 15 октомври.

Како што соопштија од  Здружението на бармени на Македонија (ЗБМ), ова е втор бронзен медал за Перинковски од пет учества на светските првенства.

реклама

– Ова е голем напредок за една мала земја како Македонија. Ова ни е најголемиот подарок за десеттиот роденден на Здружението на бармени на Македонија. Горд сум што имаме бармен како Мето, исто како да сме земале прво, вели Дарко Ангелески, претседател на ЗБМ.

Првичните честитки беа упатени од овогодинашниот домаќин и голем пријател на ЗБМ, Здружението на бармени на Република Бугарија.

– Драго ми е што Македонија се пласираше во првите три места, за нив беше неочекувано, но можам да кажам заслужено. Се надевам дека наредната година во Токио ќе имаат подобар пласман, изјави Пенчо Пенчев, претседател на Здружението на бармени на Република Бугарија.

Носителот на бронзата Перунковски порачува дека третото место за Македонија ќе ги поттикне сите кои се занимаваат со оваа уметност и дека ќе го добијат вистинското внимание кое го заслужуваат.

– Неверојатно е искуството дома да се вратиш со медал, по втор пат. Се надевам дека сите наши момци и девојки кои се занимаваат со оваа неверојатна уметност, миксологија на вкусови и мириси, конечно ќе го добијат вистинското внимание, затоа што заслужуваат, истакнува Перунковски.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 14, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 14, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 14, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: