//
Следи нѐ
To Top

Дејвид Боуви оди во пензија

Десет години минаа од неговиот последен концерт, а според новите информации, Дејвид Боуви никогаш повеќе не планира да оди на турнеја. Секако, ако може да се верува на неговиот менаџер, Џон Гидингс, кој до сега му договараше концерти.

Таквата најава тој ја изрече во текот на учеството на Меѓународниот фестивалски форум во Лондон, јави Music Week:

реклама

– Дејвид Боуви е еден од најдобрите уметници со кои некогаш сум работел. Сепак, кога сега ќе се видиме прво што ми вели е дека не сака да оди на турнеја. Тој одлучи да се пензионира, токму како и Фил Колинс, а од тие луѓе не можете да барате по кој знае кој пат да излезат на сцена, рече Гидингс во Лондон.

На Боуви последна турнеја беше „A Reality Tour“, 2004 година, а и покрај вестите дека нема да работи турнеја, тоа не значи дека не пишува нови песни. Неодамна напиша музика за серијата „The Last Panthers“. Новите песни на Боуви ќе бидат претставени и во мјузиклот „Lazarus“ на Бродвеј, во декември.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Музика

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: