//
Следи нѐ
To Top

Препорака од лекарите: Не е лошо да се испие 2,5 литри пиво на ден!

Чаша вино по ручек веќе долго се препорачува, а сега мерките малку се променија. Доктор Кари Поиколаинен, веќе со децении го проучува влијанието на алкохолот на човечкиот организам.

Овој доктор кој со години работел за Светската здравствена организација, сега дошол до заклучок дека алкохолот е штетен само ако дневно се конзумира во поголеми количини.

реклама

Докторот тврди дека дневно може да испиете 2,5 литри пиво или шише вино без никаков страв за организмот. Тој исто така верува дека поздраво е да се испие и малку повеќе од дневната препорачана количина, отколку да се биде алкохоличар.

На овие негови тврдења веднаш се огласија и други научници кои тврдат дека алкохолот сепак е штетен и дека со негово конзумирање повеќе се наштетува отколку да се придонесе за здравјето.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 15, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 15, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 15, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: