//
Следи нѐ
To Top

Елизабет Холмс ја доби наградата „најмлад милијардер на светот“

Основачот на компанијата „Теранос“, Елизабет Холмс ја доби наградата на магазинот „Форбс“ за најмлад милијардер на светот.

– Се чувствувам како да сум родена да го правам тоа, рече Холмс за време на доделувањето на наградата на Самит на успешни луѓе помлади од 30 години на „Фирбс“.

реклама

Таа нагласи дека она што ја инспирирало да создаде иновативен начин за тестирање на крвта, бил нејзин личен страв од игли, додавајќи дека нејзината алтруистичка мисија и работна етика треба да претставува инспирација за многумина.

Во индустријата која, како да е алергична на млади луѓе и нови идеи, Холмс се потруди да предизвика други поединци да го променат здравствениот систем, што и донесе грома почит и пофалби.

Наградата на Холмс и ја предаде претседателот на компанијата „Бауме ет Мерсије“, Руди Чавез.

– Добро е кога сите сме добри, но, јас верувам дека основно право е секој да има пристап до своите здравствени информации, рече Холмс.

Нејзиниот совет до сите присутни на самитот гласеше: „Кога имате страст, немојте да се повлечете или да отстапите кога ќе наидете на некоја пречка“.

– Пречки ќе има многу и сите ќе ги совладате. Во тоа е суштината на победата, рече Холмс.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 16, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 16, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 16, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: