//
Следи нѐ
To Top

Чаша вино има исто дејство како еден час вежбање

Научници од Универзитетот во Канада открија дека ресвератролот, состојка која се наоѓа во црното вино, има исто дејство на нашиот организам, како еден час вежбање.

Лидерот на проектот и тимот кој го објави истражувањето Џејсон Дик, вели дека чаша црно вино ги подобува нашите физички способности и на работата на срцето и на силата на мускулите влијае на ист начин како што би влијаел час вежбање во теретана.

реклама

– Сметам дека ресвератролот може да помогне на луѓето кои сакаат да вежбаат, но физички од одредени причини се неспособни за тоа, појаснува Дик.

Освен што црното вино е одлично во борбата против деменција и тумори, сега се тврди дека тоа може позитивно да делува и на срцето, но секако тоа не подразбира негова конзумација во големи количини.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 17, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 17, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 17, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: