fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Предолгото користење мобилен телефон го оштетува ’рбетот

Магазин

Предолгото користење мобилен телефон го оштетува ’рбетот

Интензивното користење мобилен телефон предизвикува сериозни здравствени проблеми, предупредуваат експерти.

Според магазинот „Економист“, младите луѓе на возраст од 16 и 24 години поминуват околу четири часа дневно над телефонот, односно со главата навалена нанапред и со наведнати раменици.

Таа положба може да предизвика сериозно оштетување на ’рбетот и вратот, предупредува австралискиот киропрактичар, Џејмс Картер.

Според него, овој синдром, наречен „text nеck“, се шири со голема брзина, особено меѓу младите „digital native“.

Оваа лоша, дури погубна навика, напоменува Картер, долгорочно доведува не само до деформација на ’рбетниот столб и вратот, туку и до разни други здравствени пробелми како хормонално нарушување, мигрена и депресија.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.