//
Следи нѐ
To Top

Предолгото користење мобилен телефон го оштетува ’рбетот

Интензивното користење мобилен телефон предизвикува сериозни здравствени проблеми, предупредуваат експерти.

Според магазинот „Економист“, младите луѓе на возраст од 16 и 24 години поминуват околу четири часа дневно над телефонот, односно со главата навалена нанапред и со наведнати раменици.

реклама

Таа положба може да предизвика сериозно оштетување на ’рбетот и вратот, предупредува австралискиот киропрактичар, Џејмс Картер.

Според него, овој синдром, наречен „text nеck“, се шири со голема брзина, особено меѓу младите „digital native“.

Оваа лоша, дури погубна навика, напоменува Картер, долгорочно доведува не само до деформација на ’рбетниот столб и вратот, туку и до разни други здравствени пробелми како хормонално нарушување, мигрена и депресија.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 21, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 21, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 21, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: