//
Следи нѐ
To Top

Стручна Комисија го испитува случајот со почината родилка во Гевгелија

Министерството за здравство денеска соопшти дека ги презема сите потребни мерки за испитување на причините кои во текот на вчерашниот ден довеле до смртен исход на родилката и нејзиниот плод во Општа болница Гевгелија. 

По налог на Министерството, веднаш, денеска, е формирана Комисија за стручен надзор, и таа веќе започнала со својата работа со цел целосно од стручен аспект да се испита целокупниот тек на интервенцијата.

реклама

– Министерството за здравство од Општа болница Гевгелија е известено дека синоќа, во тек на изведување царски рез, настапила смрт кај родилка и нејзиниот плод. За жал реанимацијата на мајката и плодот биле неуспешни. Во  текот на породувањето, покрај гинеколози биле присутни и анестезиолози, неонатолози и интернисти, се наведува во соопштението.

Од страна на директорот на болницата е повикана полиција и е известено Јавното обвинителство, согласно законските прописи. Телата се предадени на обдукција во Судска медицина. Земени се изјави од сите лекари согласно законските прописи, а од двајцата гинеколози и анестезиолози е земена и крв за утврдвање присуство на алкохол и недозволени супстанци.

По добивање на резултатите од обдукцијата, како и стручнот надзор ќе бидат преземени соодветни мерки, во согласност со законската регулатива.

Воедно, Министерството за здравство изразува сочувство до семејството за трагичниот настан и за загубата на два живота.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: