//
Следи нѐ
To Top

Умерен земјотрес на границата меѓу Словенија и Хрватска

Земјотрес со интензитет од 4,8 степени според Рихтеровата скала беше регистриран изутрината во 8:53 часот во Словенија, а потресот беше почувствуван и во Загреб.

Овој земјотрес следеше околу еден час по земјотресот од 4,9 степени според Рихтеровата скала, кој ја погоди Албанија, а се почувствува и во Црна Гора и Македонија.

реклама

Епицентарот на земјотресот во Словенија беше во Брежице на длабочина од пет километри и се почуствува во поголемиот дел од Загреб, кој од епицентарот е оддалечен 35 километри.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: