Поврзи се со нас

Популарно.мк

Зошто не можете да престанете да слушате балади

Занимливости

Зошто не можете да престанете да слушате балади

Тажните песни некако полесно допираат до срцето на слушателот, а сега научниците дадоа и објаснување зошто е тоа така.

Како што објави „Хафингтон Пост“, научниците наведуваат три причини поради кои е во ред постојано да ги преслушувате вашите омилени балади.

1. Тажната музика смирува  

Кога сме под стрес најчесто ги бираме баладите. Истражувањата покажале дека слушањето тажни песни создава позитивна енергија и смирува.

Според истружувањето, луѓето кои слушаат ваков вид на музика се соживуваат со тагата на другите, како на пример, прекин на љубовна врска.

2. Поради тажните песни плачеме, но тоа може да биде добра терапија 

Ако плачете на песни, не мора да се чувствувате лошо. Токму спротивно.

Кога добро ќе се исплачете го исфрлате целиот насобран стрес во вас. Истржувањата покажуваат дека луѓето кои плачат се чувствуваат подобро по 90 минути.

3. Нашиот мозок ги препознава песните и спомените од нив 

Преку музиката се поврзуваме, така многу емоции и спомени излегуваат на површина. Кога преслушуваме одредена песна неколку пати, мозокот создава слика и одредена ситуација.

Со други зборови кога ќе ја пуштиме повторно, го повторуваме кругот на спомени.

Прочитај повеќе
Маркетинг
Можеби ќе ти се допадне...
Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.