//
Следи нѐ
To Top

Зошто не можете да престанете да слушате балади

Тажните песни некако полесно допираат до срцето на слушателот, а сега научниците дадоа и објаснување зошто е тоа така.

Како што објави „Хафингтон Пост“, научниците наведуваат три причини поради кои е во ред постојано да ги преслушувате вашите омилени балади.

реклама

1. Тажната музика смирува  

Кога сме под стрес најчесто ги бираме баладите. Истражувањата покажале дека слушањето тажни песни создава позитивна енергија и смирува.

Според истружувањето, луѓето кои слушаат ваков вид на музика се соживуваат со тагата на другите, како на пример, прекин на љубовна врска.

2. Поради тажните песни плачеме, но тоа може да биде добра терапија 

Ако плачете на песни, не мора да се чувствувате лошо. Токму спротивно.

Кога добро ќе се исплачете го исфрлате целиот насобран стрес во вас. Истржувањата покажуваат дека луѓето кои плачат се чувствуваат подобро по 90 минути.

3. Нашиот мозок ги препознава песните и спомените од нив 

Преку музиката се поврзуваме, така многу емоции и спомени излегуваат на површина. Кога преслушуваме одредена песна неколку пати, мозокот создава слика и одредена ситуација.

Со други зборови кога ќе ја пуштиме повторно, го повторуваме кругот на спомени.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 2, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 2, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 2, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: