//
Следи нѐ
To Top

„Францускиот спајдермен“ Алан Роберт со раце се искачи на 38 спратови високата кула Ариан во Париз

Алан Роберт „Францускиот спајдермен“ со голи раце се искачи на 38 спратови високата кула Ариан во квартот Дефанс во Париз, јавува дописникот на МИА од Париз.

Педесет и тригодишниот „пајак“ подвигот го направи и покрај дождот и студот.

реклама

Ова не е негово прво освојување на високи згради – на неговата визит карта се наоѓаат над 1000 висококатници – облакодери, меѓу кои тие од Њујорк Тајмс и Бурј Калифа д Дубаи, која е висока 828 метри.

Неговата акција на кулата Ариан е по барање на организаторите на фестивалот за хумор во Париз 2015 година, со што беше затворен тој уметнички настан.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 4, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 4, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 4, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: