//
Следи нѐ
To Top

Литванците пијат најмногу жесток алкохол

Според последната студија на Организацијата на економска соработка и развој, Литванија е земјата каде се пие најмногу алкохол по глава од жител, јави Индепендент.

Тие ги земаа предвид и резултатите од 2000, како и оние од 2013 година и докажаа дека во оваа балтичка земја се пијат 14 литри алкохол по глава од жител годишно.

реклама

На второ место е Австрија, трето место повторно е една балтичка земја, Естонија, а Чешка е четврта со 12 литри алкохол по глава од жител.

Земји во кои најмалку се конзумира алкохол според ОЕЦД се Индонезија, Турција и Индија (не надминуваат ниту еден литар годишно), а по нив следи Израел од еден од три литри алкохол по глава од жител годишно.

ОЕЦД наведува дека во периодот од 2000 до 2013 година многу е зголемено конзумирањето на алкохол,  а константа држат Литванија, Полска и Русија.

Студијата покажа дека многу од младите ја зголемуваат конзумацијата на алкохол, и мажите и жените, а луѓето со понизок социо-економски статус се повеќе склони кон пиење.

Најголем број луѓе конзумира алкохол во Унгарија, каде 90 отсто од жителите уживат во пијалак, додека тој процент во Франција е 50 отсто.

Предвид се земени само пијалаци со повеќе од 20 отсто алкохол во себе, а тестираните испитаници биле на возраст од 15 години па нагоре.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 9, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 9, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 9, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: