Поврзи се со нас

Популарно.мк

Научниците тврдат дека го дешифрирале јазикот на пандите

Занимливости

Научниците тврдат дека го дешифрирале јазикот на пандите

Кинески научници тврдат дека го декодирале јазикот на пандите, а планираат да создадат и декодер што ќе го преведува нивниот говор.

„Индепендент“ пренесува дека кинески научници го дешифрирале значењето на 13 главни вокализации.

Истражувањето, кое траело пет години, покажало дека пандите користат специјални звуци за посебни состојби, како кога се среќни или гладни.

„Вау-вау“ значи дека се несреќни, а бебињата панди кажуваат „ги-ги“ кога се гледни.

Податоците од исражувањето научниците планираат да ги искористат за подобро разбирање на останатите врсти животни со кои ја делиме планетата Земја.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.