//
Следи нѐ
To Top

Научниците тврдат дека го дешифрирале јазикот на пандите

Кинески научници тврдат дека го декодирале јазикот на пандите, а планираат да создадат и декодер што ќе го преведува нивниот говор.

„Индепендент“ пренесува дека кинески научници го дешифрирале значењето на 13 главни вокализации.

реклама

Истражувањето, кое траело пет години, покажало дека пандите користат специјални звуци за посебни состојби, како кога се среќни или гладни.

„Вау-вау“ значи дека се несреќни, а бебињата панди кажуваат „ги-ги“ кога се гледни.

Податоците од исражувањето научниците планираат да ги искористат за подобро разбирање на останатите врсти животни со кои ја делиме планетата Земја.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 9, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 9, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 9, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: