Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

УНЕСКО го одби барањето за прием на Косово

Актуелно

УНЕСКО го одби барањето за прием на Косово

Генералната конференција на Организацијата за образование, наука и култура на ОН (УНЕСКО) не го прифати предлогот за прием на Косово во членство во оваа агенција на Светската организација.

При денешното гласање, предлогот за прием на Косово не ја доби потребната поддршка на две третини од членовите на Генералната конференција на УНЕСКО.

Како што јави српската државна телевизија РТС, за приемот на Косово се изјаснија 99 земји, 50 биле против, а 22 се воздржале од гласање. Во гласањето учествувале 142 членки.

За да биде усвоен предлогот требаше да биде поддржан од најмлаку 114 од вкупно 170-те земји-членки на УНЕСКО.

Пред гласањето по предлогот, Конференцијата го одби барањето на Србија за одлагање на изјаснувањето за прием на Косово,

Како што јави Танјуг, за предлогот на Србија гласаа 58 членки, против беа 88, а 22 воздржани.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.