Поврзи се со нас

Популарно.мк

Намалено аерозагадувањето во Скопје, Тетово, Кавадарци и Кичево

Актуелно

Намалено аерозагадувањето во Скопје, Тетово, Кавадарци и Кичево

Во Тетово, Кавадарци, Кичево и во скопските општини Лисиче и Центар утрово концентрациите на ПМ 10 честичките се над дозволеното, но пониски од претходните денови.

Во осум часот мерните станици на Министерството за животна средина покажуваат концентрација од 230 микрограми на метар кубен во Тетово, Битола 149, Кавадарци 68, Кичево, 46, Лисиче 73 и во Центар 44.

Во Карпош, Гази Баба и Ректорат концентрациите се под максимално дозволените од 35 микрограми на метар кубен.

Град Скопје со цел намалување на загадувањето од завчера почна со третирање на улиците со калциум магнезиум ацетат. Акцијата почна од булеварот „Св. Климент Охридски“ и улиците „Св. Кирил и Методиј“ и „Јордан Мијалков“, а наскоро ќе се прошири и на други локации.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.