Поврзи се со нас

Популарно.мк

Француски воени авиони ја бомбардираа Рака

Актуелно

Француски воени авиони ја бомбардираа Рака

Франција одговори на крвавите напади извршени во петокот на нејзина територија со интензивно бомбардирање на џихадистичкиот бастион Рака во источниот дел од Сирија.

Десет француски воени авиони уништија вчера 20-на објекти кои ги користеле од Исламска држава.

– Првата уништена цел беше објект што гокористеле од Исламска држава и кој бил команден пункт, центар за регрутација и складиште за оружје и муниција. Вотрата цел е тренинг камп за терористи, прецизира Министерството за одбрана.

Вкупно 12 авиона од кои 10 бомбардери полетале од ОАЕ и Јордан и учествувале во операцијата. Министерството наведува дека биле уништени цели во координација со американските сили.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.