//
Следи нѐ
To Top

Француски воени авиони ја бомбардираа Рака

Франција одговори на крвавите напади извршени во петокот на нејзина територија со интензивно бомбардирање на џихадистичкиот бастион Рака во источниот дел од Сирија.

Десет француски воени авиони уништија вчера 20-на објекти кои ги користеле од Исламска држава.

реклама

– Првата уништена цел беше објект што гокористеле од Исламска држава и кој бил команден пункт, центар за регрутација и складиште за оружје и муниција. Вотрата цел е тренинг камп за терористи, прецизира Министерството за одбрана.

Вкупно 12 авиона од кои 10 бомбардери полетале од ОАЕ и Јордан и учествувале во операцијата. Министерството наведува дека биле уништени цели во координација со американските сили.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: