//
Следи нѐ
To Top

Дали е безбедно да се патува во Париз?

И покрај соопштението дека Франција ги затворила своите граници за сега нема измени во сообраќајот на авионите, возовите и траектите, а сите туристички атракции повторно се отворени вчера попладне.

Во меѓувреме анагажирани се голем број полицајци, а зајакната е и граничната контрола, што значи дека претстојот во Париз би требало да биде безбеден. Со оглед на зајакнатите безбедносни мерки, поголеми се шансите за доцнење на летовите и застој на патиштата, вели туристичкиот новинар, Ник Тренд.

реклама

Сепак Министерството за надворешни работи на Велика Британија ги советуваше своите граѓани да бидат внимателни на јавните места и да ги следат упатствата на локалните власти, особено движењето во градот  да се сведе на минимум.

Ова Франција ја означи како земја со висок степен на ризик од терористички напади, заедно со повеќе од 30 други земји во светот, почнувајќи од летувалиштата во Турција и Шпанија, па до со војна уништените Либија и Ирак..

И покрај тоа мал е бројот на туристи кои одлучиле да ги откажат патувањата во оваа земја, јавуваат голем број туристички компании.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 17, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 17, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 17, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: