//
Следи нѐ
To Top

Емотиконот „плаче од среќа“ избран за „збор на годината“

Универзитетот во Оксфорд секоја година се избира „збор на годината“, кој ги одбележал тековните 12 месеци.

Меѓутоа, годинава „зборот на годината“ не е збор, туку емотикон.

реклама

Ваквата одлука е донесен бидејќи емотиконите денес многу често се користат во секојдневната комуникација преку мобилните телефони, чатови и други социјални мрежи.

Оксфорд по спроведеното истражување за најпопуларни емотикони во светот, го избра оној кој значи „плаче од среќа“.

Минатата година за „збор на годината“ беше избран глаголот „vape“, што означува „вдишување и издишување чад од електрични цигари“, кој масовно почнаа да се користат меѓу зависниците на никотин.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 18, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 18, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 18, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: