Следи нѐ
To Top

МВР: На јужната и на северната граница состојбата редовна

Состојбата на северната и на јужната граница на државата е редовна, соопшти МВР. 

На Табановце нема задржувања на мигрантите во прифатните центри, а регистрацијата се одвива редовно.

реклама

На јужната граница кај Гевгелија, од грчка страна има околу 700 лица на кои не им се дозволува влез

Останатите бегалци се примаат согласно процедурите.

Од вчера македонските власти, по примерот на колегите од Словенија, Србија и Хрватска пропуштаат само бегалци од местата каде што има воен конфликт, Сирија, Авганистан и од Ирак.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.