Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Македонија последна на јуниорската Евровизија во Бугарија

Музика

Македонија последна на јуниорската Евровизија во Бугарија

Вчеравечер во Софија, Бугарија се одржа овогодинешното издание на Јуниорскиот избор за песна на Евровизија, кој кај нас го пренесуваше Македонската телевизија.

Македонија го освои последното место со освоени 26 поени.

По вторпат во три години, победничкиот трофеј го понесе Малта, и тоа оваа година со песната “Not my soul” на Дестини. 13 годишното девојче и донесе на својата земја 185 поени, воедно и рекорден број на поени освоени на Евровизијата за деца од самиот почеток.

Втората позииција и припадна на Ерменија со песната “Love”, а треатата на Словенија со песната “Prva ljubezen”. Македонија го освои последното место на натпреварот со освоени самo 26 поени.

Нашата земја ја претставуваа Ивана и Магдалена, додека пак Србија беше претставувана од Лена, познатата Пинкова ѕвездичка.

Juniorskaevrovizija3

Во продолжение слушнете ги победничката песна на Малта, и нашата евровизиска песна:

 

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Музика

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.