//
Следи нѐ
To Top

Македонија последна на јуниорската Евровизија во Бугарија

Вчеравечер во Софија, Бугарија се одржа овогодинешното издание на Јуниорскиот избор за песна на Евровизија, кој кај нас го пренесуваше Македонската телевизија.

Македонија го освои последното место со освоени 26 поени.

реклама

По вторпат во три години, победничкиот трофеј го понесе Малта, и тоа оваа година со песната “Not my soul” на Дестини. 13 годишното девојче и донесе на својата земја 185 поени, воедно и рекорден број на поени освоени на Евровизијата за деца од самиот почеток.

Втората позииција и припадна на Ерменија со песната “Love”, а треатата на Словенија со песната “Prva ljubezen”. Македонија го освои последното место на натпреварот со освоени самo 26 поени.

Нашата земја ја претставуваа Ивана и Магдалена, додека пак Србија беше претставувана од Лена, познатата Пинкова ѕвездичка.

Juniorskaevrovizija3

Во продолжение слушнете ги победничката песна на Малта, и нашата евровизиска песна:

 

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Музика

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: