//
Следи нѐ
To Top

Во светот останаа уште само три бели носорози

Женката бел носорог Нола од зоолошката градина во Сан Диего доби инфекција и покрај неколкудневниот надзор од ветеринар нејзината здравствена состојба нагло се влоши, поради што беше решено таа да биде успиена.

Нола, која беше тешка 1.800 килограми, беше единствен бел носорог што живееше на северната земјина хемисфера.

реклама

Со нејизното угинување, на светот преостанаа уште само три бели носорози, кои живеат во националниот парк Ол Пеџета во Кенија.

– Нола беше легендарно животно, не само во паркот во Сан Диего паркот, туку и во целиот свет, соопшти Зоолошката градина од овој американски град.

Нола сакала да ја чешкаат по грбот и била позната по многу благата пририда, што ја направило омилен жител во зоолошката градината, каде престојувала од својата втора година.

Нејзиниот вид е прогласен за исчезнат во дивината во 2008 година. Белите носорози беа пополарен улов на ловокрадците, кои ги убиваа поради нивните роговите.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 25, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 25, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 25, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: