//
Следи нѐ
To Top

ВОЗЕТЕ ВНИМАТЕЛНО: Магла на Стража и Попова Шапка

Поради појава на магла, видливоста на Попова Шапка е намалена на 40 до 50 метри, а на Стража 50 до 100 метри, информира Автомото сојузот на Македонија (АМСМ) во утринскиот извештај за состојбата на патиштата.

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива по наместа влажни коловози.

реклама

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.

Од средината на месецов стапи во сила законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без оглед на моментната временска состојба. Обврската ќе трае до 15 март следната година.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА:

 • Концерт на Тom Odell во Скопје oваа среда во МКЦ!

  Музичката сензација на новата генерација, вонсериски талентираниот и наградуван британски кантавтор Tom Odell кој во моментов е на светска турнеја на...

  Информативна Редакцијаноември 26, 2015
 • EXIT Dance Arena моќна како никогаш досега!

  Откако своето враќање на една од најголемите светски електронски сцени прв го потврди големиот Carl Cox, и останатите најпосакувани хедлајнери на...

  Информативна Редакцијаноември 26, 2015
 • Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај

  Фудбалската федерација на Македонија се приклучува кон кампањата на Агенцијата за млади и спорт во процесот на спротивставување и спречување на...

  Информативна Редакцијаноември 26, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: