//
Следи нѐ
To Top

Рекорд за Гинис: Австралија постави светски рекорд во бројот на лампички на новогодишна елка

Австралиската престолнина Канбера постави нов светски рекорд во бројот на светилки на новогодишната елка.

Дејвид Ричардс ќе влезе во Гинисовата книга на рекорди поради тоа што замотал повеќе од милион лед светилки околу 21 метри високата вештачка елка во Канбера, во рамки на изложбата за собирање средства за истражување на синдромот на ненадејна смрт на доенчиња.

реклама

Гинис тоа и официјално го потврди на Твитер: „Нов рекорд! 518.838 светилки на новогодишната елка во Канбера, Австралија“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 30, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 30, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 30, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: