Следи нѐ
To Top

Новиот АјФон останува без приклучок за слушалки?!

Епл“ од генерација во генерација ги правеше своите телефони се потенки, иако годинава добивме незначително подебел „АјФон 6Ц“, во однос на претходниот модел 6.

Но, со цел да добие што потенок „АјФон 7“, „Епл“ ќе го исфрли класичниот приклучок за слушалки, кои би се поврзувале со апаратот преку т.н. лајтинг конектор, што сега се користи за напојување и за спојување со компјутер.

реклама

„МакОтакара“ објави дека оние кои ќе сакаат да користат класични слушалки, треба да имаат некаков адаптер.

Овој потег донесе нешто над еден милиметар заштеда на дебелината на телефонот, но и можност да се користат напредни слушалки.

Сега останува прашањето дали производителите масовно ќе почнат да нудат „лајтинг“ слушалки, покрај веќе постоечките неколку модели на пазарот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Мобилни

 • Samsung Galaxy S10 може да има тројна камера
  Samsung Galaxy S10 може да има тројна камера

  Откако Huawei го објави импресивниот P20 Pro, телефоните со три камери на задниот панел ќе станат се попопуларни и ќе се...

  Информативна Редакцијадекември 1, 2015
 • Сони може да се откаже од паметните телефони
  Сони може да се откаже од паметните телефони

  Пазарот на мобилни телефони преживува тешки времиња. Испораките се намалени дури и кај големи компании како Епл и Самсунг. Најтешка ситуацијата...

  Информативна Редакцијадекември 1, 2015
 • Самсунг го претстави неверојатниот Галакси Ј6
  Самсунг го претстави неверојатниот Галакси Ј6

  Компанијата Самсунг Електроникс го претстави својот најнов член на Галакси (Galaxy) семејството – паметниот телефон Самсунг Галакси Ј6 (Samsung Galaxy J6)....

  Информативна Редакцијадекември 1, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.