//
Следи нѐ
To Top

Британското знаме од битката кај Трафалгар ставено на аукција

Британското знаме „Јунион Џек“, што се веело за време на битката кај Трафалгар од пред повеќе од два века, е ставено за продажба на аукиција.

Веста за продажбата ја објави Артур Кори (49), чие семејство го чувало знамето за кое експертите веруваат дека е едно од последните три кои останале од оваа голема поморска битка.

реклама

Кори тврди дека знамето последните четириесетина години било сокриено во еден креденец во замокот Пенлин, близу до местото Каубриџ.

Во изјави за британските медиуми Кори рече дека знамето било развиорено на командниот брод „Левијатан“ од каде адмиралот Хорацио Нелсон раководел со поморската битка.

Се верува дека прославеното знаме се нашло во замокот Пенлин преку еден предок на Кори, кој бил адмирал на британската Кралска морнарица.

Претставник на аукциската фирма која ќе го изврши наддавањето, изјави дека „Јунион Џек“ од времето на Трафалгар би можело да се продаде за 50 илјади фунти.

Битката кај Трафалгар, ’рт на југот од Пиринејскиот Полуострив, се одиграла на 21 октомври 1805 година.

Помалубројната британска флота предводена од Нелсон, успеала да ги порази заедничките поморски сили на Франција и Шпанија.

Нелсон загинал во битката, но неговото вешто командување со британската флота и големата победа направило тој и денес да биде сметан за еден од најголемите војсководци на Велика Британија и третиран како национален херој.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 9, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 9, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 9, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: