//
Следи нѐ
To Top

Белгиска пиварница гради пивовод долг 3,2 километри

Белгиската пиварница „Де Халв Ман“ започна со изградба на 3,2 километри долг пивовод што ќе биде наменет за транспорт на омилениот пијалок од центарот на Бриж до периферијата на градот.

Производителот, чие најпознато пиво се вика „Бриж Зот“ се надева дека оваа иницијатива ќе го поттикне растот на компанијата и зачувувањето на старото јадро на градот Бриж, што ќе биде ослободено од камионски сообраќај.

реклама

Според белгиските медиуми изградбата на пивоводот ќе чини четири милиони евра, а сите што ќе учествуваат во финансирањето на проектот ќе имаат право на едно бесплатно пиво на ден.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 12, 2015
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 12, 2015
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 12, 2015
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: