Следи нѐ
To Top

Нови фотографии во боја на Плутон

НАСА објави нови фотографии во боја на „џуџестата планета“ Плуто кои се најдетални досега.

Фотографиите се направени со телескопската камера на сондата „Њу Хорајзон“ на 14 јули годинава. Експертите успешно го составија мозаикот од црно-бели фотографии со висока резолуција и им додадоа боја.

реклама

На површината на Плутон се гледаат кратери, високи планини и ледени блокови.

– Погледот од блиску на овој свет раскажува неверојатна приказна за потеклото на Сончевиот систем и неговите работи, пушува на веб страницата на НАСА.

pressimagecontext_12-10-15[1]

Сондата „Њу Хорајзон“ за прв пат ги истражува џуџестите планети како Плутон и телата во Кујперовиот појас.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.