Следи нѐ
To Top

Метеорскиот дожд „Геминиди“ вечерва ќе го осветли небото

Вечерва еден од најубавите метеорски дождови годинава ќе го достигне својот примат, а за набљудување на овој спектакл е потребно само ведро небо и нешто помалку осветлување.

Геминиди се познати по исклучително сјајните метеори, а би требало истите да траат до понеделник вечер

реклама

Стрпливите набљудувачи може да очекуваат до 100 метеори на час, според досегашните прогнози.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Ви препорачуваме

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.