//
Следи нѐ
To Top

Трансроден маж остана во „блажена состојба“

Еквадорската двојка Фернандо Макадо и Дајан Родригес објавија дека ќе имаат принова.

Навидум ништо невообичаено, освн ако не се има предвид фактот дека тие се првата трансродна двојка во Јужна Америка која ќе добие дете.

реклама

Имено, Дајан е родена како Луис, и е една од водечките активисти за правата на ЛГБТ популација во Еквадор.

Интресно во целиот случај е што ниту еден од партнерите не се подложил на хируршки зафат за промена на полот, па детето е зачнато на „старомоден начин“.

Иако и Фернадо и Дајан се подложени на хормонска терапија, лекарите велат дека бременоста засега се одвива без компликации. сп/09:33

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: