Следи нѐ
To Top

РАБОТА ОД СОНИШТАТА: Во Кина се бараат лица за мазење на бебиња панди

Центарот за истражување и заштита на џиновски панди во Ченгду, во кинеската провинција Сечуан, бара лица чија задача ќе биде да ги мазат бебињата на овие загрозени животни.

Според весникот „Чајна дејли“, овие експерти за мазење ќе имаат платена храна и спиење и годишна плата од 200.000 јуани (околу 28.000 евра).

реклама

Центарот вработува и други видови експерти, како што се специјалисти за хранење бебиња панди кои мора да носат облека како панди за да младенчињата им приоѓаат без страв.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.