//
Следи нѐ
To Top

Во Јапонија сообраќа воз само поради една ученичка

Секое утро, точно во 7:16 часот, Кана Харада која живее во Ширитаки, место со 36 жители, се качува во воз за Енгар, кој е на 35 минути одалеченост од нејзиниот дом, и патува до нејзиното средно училиште. 

Железничката станица во Ширтаки е отворена пред неколку децении, а низ неа сега поминуваат возови само поради Харада.

реклама

И покрај тоа што во многу земји во светот поради неисплатливост ваквата линија би била укината, јапонските локални власти одлучиле возот да продолжи со сообраќај.

Сепак, на почетокот на летото Харада завршува со следното училиште, а „Хакаидо релвеј компани“ ќе ја затвори станицата, порачувајќи дека ако во идинина се појави потреба повторно ќе ја отвори.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 12, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 12, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 12, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: