//
Следи нѐ
To Top

Пронајдена изгубената композиција на Моцарт

Музичкото дело кое се сметаше за изгубено, а заедники го напишаа австрискиот композитор Волфганг Амадеус Моцарт и неговиот италијански колега Антонио Салиери, пронајдено е во Прага.

– Таа заедничка композиција е пронајдена во складиштето на Националниот  музеј за музика, изјави потпаролката Сарка Доцкалова.

реклама

Ова дело, за кое „долго време се веруваше дека е изгубено“ ќе биде претставено утре и по тој повод и изведено.

Моцарт (1756-1791) неколку пати претстојувал во Прага, а на 29 октомври 1787 токму во тој град беше премиерно изведена неговата опера „Дон Жуан“ за кој либретото го напиша Лоренцо Да Понте (1749 – 1838), италијански поет и либретист.

Гласините, кои сите експерти ги отфрлија, дека Салиери (1750-1825) ја оркестрирал смртта на Моцарт, затоа што му завидувал на генијалноста, потекнуваат од приказната за „Моцарт и Салиери“ на рускиот  писател Александар Сергејевич Пушкин. Таа тема ја презеде англискиот драматург Питер Шафер за своето дело „Амадеус“ со кое чешкиот режисер Милош Форман, токму во Прага, го сними неговиот филм „Амадеус“ награден со осум Оскари во 1985 година.

Во 2016 година се одбележуваат 260 години од роденденот на Моцарт и 225-годишнината од неговата смрт.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијафевруари 15, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијафевруари 15, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијафевруари 15, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: