//
Следи нѐ
To Top

Огнената топка над небото на Југоисточна Франција беше метеорит (видео)

Тезата за „дожд од метеорити“ се потврди, откако повеќе сведоштва во текот на средата вечерта зборуваа за еден вид на „огнена топка“ на небото на југоисточна Франција, посебно во Изер, јавува дописникот на МИА од Париз.

„Ние набрзо проверивме да не станува збор за исчезнат авион„ – објасни за француското радио Франс Инфо, Александар Гримо, директорот на кабинетот на префектот од Изер. „По проверката се отстранети сомневањата, а експертите за цивилната авијација ни назначија дека станува збор најверојатно за дожд од метеорити. Засега не се пронајдени траги од метеорити на површината“ – додаде тој.

реклама

Силите на редот и пожарникарите примија повеќе телефонски повици на лица кои изјавиле дека виделе светлосен феномен во небото. Настанот бил околу 18:30 часот, за кој најпрво се мислеше дека станува збор за исчезнат авион или хеликоптер, пред да се потврди дека станува збор за метеорити.

На веб страницата на регионалниот весник „Дофине Либере“ е видлива огнената топка како поминува над планината за време на натпреварот на сноурагби во Валморел во Савоа.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Видео

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: