//
Следи нѐ
To Top

Во многу градови во САД се организираат протести за поддршка на „Епл“ во спорот со ФБИ

Се организираат протести во над 30 градови во САД против обидите на Федералното биро за истрага (ФБИ) да ја принуди Епл преку судска одлука да му достави програма за разбивање на заштита на смартфони што ги произведува.

Акциите се организираат од групата Борба за иднината, само една недела откако ФБИ се обрати до суд за да го принуди Епл да ја ослабне заштитата на повеќето модели Ајфони и да помогне во истрагите за терористичкиот напад во Сан Бернандино, во Калифорнија.

реклама

Во вторникот федерален судија побара Епл да им даде помош на истражителите кои досега безуспешно се обидуваа да добијат достап до заштитениот со лозинка телефон на терористот Саид Фарук.

Шефот на Епл, Тим Кук изјави дека компанијата ќе го оспори тоа барање на властите бидејќи претставува „закана за безбедноста на клиентите“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Мобилни

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: