Следи нѐ
To Top

Финален натпревар за развој на веб-платформи

ЕЕСТЕК ЛК Скопје во соработка со Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) денеска попладне во амфитеатарот на Технолошко-металуршкиот факултет организира финален натпревар за затворање на меѓународната напредна работилница за развој на веб-платформи „Code App Level Up 3”. 

На еднонеделната работилница (29 февруари – 5 март) учесниците од Македонија имаа можност да соработуваат со студенти од цела Европа и да разменат знаење и идеи. Обуките ги држеа домашни и странски експерти. Денеска, на последниот ден од работилницата, ќе бидат презентирани изработените платформи.

реклама

– Целта на работилницата е да ги поттикне учесниците активно да продолжат со создавање висококвалитетни веб-апликации во понатамошниот професионален живот. Стекнатото знаење можат да го искористат за понатамошна надоградба на нивните програмерски и дизајнерски вештини, соопшти организаторот на настанот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Наука

 • Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

  Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера на 65 години. Претходно, тој и соопшти на јавноста дека ракот што веќе еднаш...

  Информативна Редакцијамарт 5, 2016
 • Чернобил повторно произведува струја

  Украинските власти одлучија на најдобар можен начин да ја искористат загадената зона околу Чернобил и на местото каде што се случи...

  Информативна Редакцијамарт 5, 2016
 • Речиси 260 луѓе загинале правејќи самослик

  Со појавата на „паметните телефони“, самосликовите станаа прилично популарни. Но, едно ново индиско истражување покажува дека тие можат да бидат и...

  Информативна Редакцијамарт 5, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.