//
Следи нѐ
To Top

„Плати со поезија“ – глобална кампања на Јулиус Мајнл

По повод Светскиот ден на поезијата 21 Март, Скопје вторпат се приклучува во глобалната кампања „Плати со поезија“ организирана од познатиот бренд на кафе Јулиус Мајнл.

Како и во повеќе од 30 градови во светот, и скопјани денеска ќе може да испијат кафе или чај и да го платат со поема.

реклама

Акцијата ќе трае од 10 до 17 часот во угостителските објекти: „Наргиле“ во чаршија, „Венето“ во Скопје Сити мол „Паладиум“ во Капиштец, „Дион“ на Кеј и „Баду“ во Порта Влае.

Таму ќе присуствуваат и познати поети кои ќе ги оценуваат поетските творби на граѓаните кои потоа ќе добијат и награди.

– По неверојатно успешната минатогодишна кампања „Плати кафе со поезија“, оваа година Скопје повторно гордо е дел од глобалната акција. Минатата година се собраа повеќе од 600 поезии, кои освен на македонски и албански, беа пишувани и на бугарски, турски, руски, германски, српски и англиски јазик, соопшти организаторот.

Во оваа кампања на Јулиус Мајнл се вклучени над 30 земји и повеќе од илјада кафетерии низ светот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: