Следи нѐ
To Top

ФОТОГАЛЕРИЈА: ФИНКИ одбележа пет години постоење

Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) вчера одбележа пет години од основањето.

На свеченоста присуствуваше и министерот за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска која им врачи награди на најдобрите студенти со средна оценка над 9,5.

реклама

На прославата дипломи добија и сите завршени и магистрирани студенти од 2015-та година.

– Освен роденденот, денеска го прославуваме и дипломирањето и магистрирањето на 181 кандидат. Овие колеги го положија и последниот испит и во истиот момент станаа најдобрите информатички дипломци во нашата земја, истакна деканот на ФИНКИ Иван Чорбев, изразувајќи благодарност на Министерството за информатичко општество и администрација за континуираната поддршка.

IMG_0006

ФИНКИ е формиран во 2011 година, во рамки на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (УКИМ). Како дел од УКИМ, е најголем и најпрестижен ваков факултет во Македонија, а исто така е и меѓу најголемите факултети за информатичка технологија (ИТ) во регионот.

Вечерва прославата на пет години од основањето на факултетот продолжува со студентска забава во ноќниот клуб „ХО“, со почеток на полноќ.

1235460_1523376837968838_8723820166155675455_n[1]

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Наука

 • Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

  Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера на 65 години. Претходно, тој и соопшти на јавноста дека ракот што веќе еднаш...

  Информативна Редакцијамарт 31, 2016
 • Чернобил повторно произведува струја

  Украинските власти одлучија на најдобар можен начин да ја искористат загадената зона околу Чернобил и на местото каде што се случи...

  Информативна Редакцијамарт 31, 2016
 • Речиси 260 луѓе загинале правејќи самослик

  Со појавата на „паметните телефони“, самосликовите станаа прилично популарни. Но, едно ново индиско истражување покажува дека тие можат да бидат и...

  Информативна Редакцијамарт 31, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.