//
Следи нѐ
To Top

Одбележан 2 април – денот на лицата со аутизам (ФОТО)

Одбележувањето на 2-ри април – Меѓународен ден на лицата со аутизам, што се одржа во Едукативниот центар во Зоолошката градина во Скопје, под покровителство на сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова, а во организација на Здружението за третман на лицата со аутизам, АДХД и Апсергеров синдром – “Во Мојот Свет“ изнуди насмевки на многу дечиња со аутистичен спектар на нарушувања,нивните родители и сите присутни.

133109497

реклама

Како организатори на настанот се појавија и мајките членови на здружението Весна Андреева, Аниса Трпевска, Валентина Попоска и Жижа Бејковска.

Гости на манифестацијата беа претставници на дипломатскиот кор во Р. Македонија, браќата Тавитјан – Автори на химната за Аутизам – “Во мојот свет” како и мото клубот Ноќни Волци кои обезбедија пригодни подароци за дечињата со аутизам.

Не е првпат, клубот Ноќни Волци во име на хуманоста да се приклучи кон хуманитарни акции особено кога се во прашање најмалите и најнезаштитените. Овој пат, цел ден го поминаа дружејќи се со децата аутисти, нивните родители и сите добронамерни хуманитарци со чувство за емпатија. Така спонтано и пријатното беше изненаден претседателот на мото-клубот Ноќни Волци, кога водителката од МТВ му ја предаде хуманата порака во облик на сина штафета, која симболично претставува аманет, да се продолжи со хуманоста и да се предаде понатаму во вистински хумани раце.

133109469

Веселото попладне го разубави и богатата културно-забавна програма во која учесници беа Ребека, Мики Јовановски – Џафер, Златните славејчиња, кореографско студио – Еурека, учесници од ОУ. “Петар Здравковски – Пенко” и останати.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијааприл 3, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијааприл 3, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијааприл 3, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: