Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на „Евросонг“ (ВИДЕО)

МК Сцена

Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на „Евросонг“ (ВИДЕО)

Македонската поп дива Калиопи вечер ќе ја претстави Македонија на 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска.

Калиопи на втората полуфинална вечер ќе настапи под реден број осум со песната „Дона“ која ја компонираше Ромео Грил.

Ова е вторпат Калиопи да ја претставува Македонија на Евровизија откако во 2012-та година со песната „Црно и бело“ успеа да се пласира во финалето.

Финалето ќе се одржи во сабота, а покрај „големата петорка“ ќе настапат и најдобрите 20 претставници од двете полуфинални вечери. Од првата полуфинална вечер пласман во финалето изборија претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта.

Шведска по третпат е домаќин на „Евросонг“.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.