//
Следи нѐ
To Top

Британските матуранти повеќе нема да ги фрлаат капите на доделувањето дипломи

Британските матуранти во иднина нема да ги фрлаат своите капи за време на доделување на дипломите, што е долга традиција, затоа што последните години се пријавени повеќе случаи на повредувања при овој чин, јавија лондонските медиуми.

Таа традиција е воведена од американските матуранти кои ги фрлаат капите во знак на одбележување на крајот на своето средно образование.

реклама

Но, сега ѕпарвата на колеџот во Норвич реши да ја забрани оваа пракса поради повеќето повреди пријавени во текот на фрлањето на капите кои имаат остри.

Сепак, некои британски лекари, ја осудија оваа забрана наведувајќи дека повредите од капите во лет се минимални и не може да бидат сериозна.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: