//
Следи нѐ
To Top

Матурантите танцуваа квадрил на плоштад „Македонија“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Плоштад „Македонија“ денеска пулсираше во ритамот на танцот квадрил кој го одиграа скопските матуранти, како дел од манифестацијата „Матурска парада 2016“.

Годинава, оваа традиционална манифестација посветена на матурантите се одржа по јубилеен, десетти, пат.

реклама

Во манифестацијата „Матурска парада“ беа вклучени повеќе од 1.000 матуранти од 20 средни училишта од Скопје, како и матуранти од Струга, Охрид, Струмица, Валандово, Гевгелија и од Неготино.

133179296 133179300 133179305 133179302 133179298
<
>

Пред почетокот на матурската парада матурантите дадоа изјава за ненасилство со што оваа манифестација придонесува за зајакнување на толеранцијата меѓу младите и повисоки цивилизациски вредности.

„Матурска парада 2016“ се организира во соработка со Градот Скопје, Делегацијата на Европската унија и Дирекцијата за култура и уметност.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: