//
Следи нѐ
To Top

КАДЕ ОВА ЛЕТО: Пелопонез е новата хит-дестинација за 2016

Според препорака на еден од најпознатите британски портали што се занимаваат со туристички патувања – „Лоунли планет“, туристите годинава задолжително треба да се упатат кон Пелопонез.

Овој популарен портал Пелопонез го опишува како „прифатлива енклава богата со запрепастувачки антички знаменитости, како Олимпија, Микена и Мистра“, а неодамна отворената патека на планинскиот масив Меналон овозможува нов начин за истражување на целата област.

реклама

На листата се најдоа и некои помалку популарни и очекувани дестинации, како Лавов во Украина и Екстремадура во  Шпанија.

Листата на 10 најдобри туристички дестинации во 2016 година изгледа вака:

1. Пелопонез, Грција

2. Орхус, Данска

3. Венеција, Италија

4. Дордоња, Франција

5. Лавов, Украјина

6. Ворвикшир, Англија

7. Екстремадура, Шпанија

8. Источниот брег на островот Тенерифе, Канарски острови

9. Тексел, Холандија

10. Северна Далмација, Хрватска…..

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: