//
Следи нѐ
To Top

Научниците велат дека погледот на море го намалува стресот

Истражувањето на американските научници сугерира дека погледот на море е поврзан со редуцирање на нивото на стресот. 

Научниците од Универзитетот во Мичиген Стејт, користеле податоци собрани од жители на новозеландскиот град Велингтон.

реклама

На врската меѓу погледот на море и редуцирањето на стресот не влијаеле фактори како полот, возраста и имотниот статус на испитаниците.

Стручното списание Health & Place додава дека погледот на градските паркови немал ваков ефект.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Ви препорачуваме

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: