//
Следи нѐ
To Top

Киелце нов европски шампион во ракомет

Ракометарите на полскиот шампион Киелце се новите европски шампиони откако во финалето вечерва во Келн го победија Веспрем по изведувањето на пенали. Во регуларниот дел резултатот беше 29:29, а по продолжението 35:35, на пенали беше 4:3 за Киелце.

Ова за Киелце е првата титула европски шампион.

реклама

Полскиот тим направи голем подвиг откако во 47. минута беше во негатива од девет голови, односно Веспрем водеше со 28:19. Киелце успеа да се избори за продолжение откако во последните секунди Кшиштоф Лиевски постигна гол за изедначување – 29:29. Во продолжението во последните секунди Кристијан Угалде изедначи за Веспрем на 35:35 и се избори за пенали.
Киелце шампини

Во пенал серијата Киелце беше подобар со 4:3 и со вкупни 39:38 стигна до својата прва европска титула.

Тобијас Рајхман од Киелце со 9 голови беше најефикасен, додека кај Веспрем 7 голови постигна Угалде.

Во натпреварот за 3. место ПСЖ го победи Кил со 29:27.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Ракомет

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: