Следи нѐ
To Top

Сончево со температура до 32 степени – од утре многу топло до 40 степени!

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од западен и југозападен правец.

Утринската температура ќе се движи од девет до 14, а дневната од 24 до 32 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8.

реклама

Во Скопје слично време, сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува повремено умерен ветер од југозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе достигне до 30 степени.

Под влијание на многу топла воздушна маса од југ од утре следува период на претежно сончево и многу топло време. Најтопло ќе биде за време на продолжениот викенд, кога на повеќе места температурата на воздухот ќе надмине 35 степени, а долж Повардарието ќе достигне и до 40 Целзиусови степени.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.