//
Следи нѐ
To Top

Виножито над Орландо за време на поменот за жртвите во геј клубот

Виножито се појави вчера на небото над американскиот град Орландо за време додека се одржуваше помен за жртвите во масакрот во геј клубот, што се случи предминатиот викенд.

Тоа предизвика воодушевување кај присутните, кои со радост го проследија виножитото над паркот крај езерото Еола и го снимаа со своите камери и фотоапарати. Според организаторите, на поменот имало околу 50.000 лица.

реклама

Луѓето држеа бели цветови и букети, американски знаменца и свеќи.

Комеморативни церемонии по повод масакрот во Орландо вчера се одржаа и во други американски градови. Викендов имаше и геј паради низ цела Америка, во кои учествуваа илјадници Американци.

На „Фестивалот на гордоста“ во Денвер присуствуваа неколку стотици илјади лица. Немаше никакви инциденти, но се чувствуваше траорот. Парадите во Чикаго, Провиденс, Њу Орлеанс, Сиракуза, Њујорк и забавата на плажа во Калифорнија се одржаа под засилени мерки на сигурност.

Освен претставници на геј заедниците, во овие настани учествуваа и многу хетеросексуалци, кои сакаа да изразат сочувство и солидарност.

Билансот од нападот во барот „Пулс” во Орландо е 49 убиени и 53 ранети. Напаѓачот Омар Матин подоцна беше убиен во престрелка со полицијата.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајуни 20, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајуни 20, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајуни 20, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: