//
Следи нѐ
To Top

Виножито над Орландо за време на поменот за жртвите во геј клубот

Виножито се појави вчера на небото над американскиот град Орландо за време додека се одржуваше помен за жртвите во масакрот во геј клубот, што се случи предминатиот викенд.

Тоа предизвика воодушевување кај присутните, кои со радост го проследија виножитото над паркот крај езерото Еола и го снимаа со своите камери и фотоапарати. Според организаторите, на поменот имало околу 50.000 лица.

реклама

Луѓето држеа бели цветови и букети, американски знаменца и свеќи.

Комеморативни церемонии по повод масакрот во Орландо вчера се одржаа и во други американски градови. Викендов имаше и геј паради низ цела Америка, во кои учествуваа илјадници Американци.

На „Фестивалот на гордоста“ во Денвер присуствуваа неколку стотици илјади лица. Немаше никакви инциденти, но се чувствуваше траорот. Парадите во Чикаго, Провиденс, Њу Орлеанс, Сиракуза, Њујорк и забавата на плажа во Калифорнија се одржаа под засилени мерки на сигурност.

Освен претставници на геј заедниците, во овие настани учествуваа и многу хетеросексуалци, кои сакаа да изразат сочувство и солидарност.

Билансот од нападот во барот „Пулс” во Орландо е 49 убиени и 53 ранети. Напаѓачот Омар Матин подоцна беше убиен во престрелка со полицијата.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: