//
Следи нѐ
To Top

Најмалку 84 луѓе загина во нападот во Ница

Јавниот обвинител на Париз, Франсоа Молин изјави дека во нападот со камион во Ница убиени се 84 лица, од кои 10 се деца и младинци.

Тој додаде дека не е конечен бројот на жртвите од синоќешниот напад во Ница, јави дописникот на МИА од Париз.

реклама

Молин истакна дека бројот на загинатите може да се зголеми, со оглед дека од 202 повредени лица. 52 се во критична здравствена состојба, од кои 25 се на реанимација.

Претходно, Интерпол соопшти дека испратил екипа во Ница. Во тимот на Интерпол вклучени се специјалисти за тероризам, како и експерти кои можат да извршат брза проверка во базите на податоци.

Тимот на Интерпол, исто така, ќе пружи помош и во идентификација на жртвите од нападот меѓу кои има и странци.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: