//
Следи нѐ
To Top

ИД презеде одговорност за нападот во Ница

Екстремистичката група Исламска држава презеде одговорност за нападот во Ница, при што загинаа 84 луѓе, а над 200 се повредени.

Претходно, француската полиција соопшти дека утрово во Ница се уапсени три лица под сомнение дека биле поврзани со напаѓачот.

реклама

Полицијата се обидува да разјасни дали 31-годишниот Мохамед Булел од Тунис, сам дејствувал или имал соучесници и дали неговите мотиви се поврзани со радикалниот ислам.

Вчера е приведена и неговата поранешна сопруга.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: