//
Следи нѐ
To Top

Wizz Air со нова линија Скопје – Хановер

Од 1 ноември, Wizz Air, најголемата ниско-буџетна компанија во Централна и Источна Европа, ќе ја воведе нова линија Скопје – Хановер, со два лета неделно, вторник и сабота.

Картите се веќе во продажба на wizzair.com, по цена од 1,199 денари.

реклама

Со ова, Wizz Air сега нуди вкупно 25 рути во 11 држави од двата македонски аеродрома: Скопје и Охрид.

Хановер, главниот град на сојузната покраина Долна Саксонија, е важен трговски и центар за фестивали, познат по Октоберфест Хановер, втор по големина Октоберфест во светот, и по Хановер Schützenfest – најголемиот панаѓур на стрелци во светот. Со голем број музеи од светски рамки, галерии и театри, градот е познат и како важен културен центар и е одличен избор да се посети и од туристички и од бизнис аспект.

Со денешната објава, Хановер стана најновиот 124-ти аеродром во мрежата на Виз Аир.

Првиот лет на Wizz Air Скопје беше во јуни 2011. Од тогаш постојано ја проширува мрежата во Македонија. Од првиот лет, преку 2,2 милиона патници избрале да летаат со Wizz во и од Македонија.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Актуелно

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: