//
Следи нѐ
To Top

СОН НА СЕКОЈ МИЛИЈАРДЕР: Погледнете ја новата суперјахта „Црн лебед“

Инспириран од формата стрела, Тимур Бозка дизајнира нова суперјахта, за која дури и милијардерите можат само да сонуваат – таа засега е достапна само како концепт.

– Сакав да направам аеродинамичен екстериер, кој на јахтата ќе даде препознатлив изглед, а истовремено ќе ја зголеми нејзината ефикасност, објасни Бозка.

реклама

Лежалките, базенот, барот и местото за слетување на хеликоптер се само дел од луксузот кој го нуди „Црн лебед“. Како посебен додаток, дизајнерот осмислил два балкона под лак, оградени со стакло за да можат патниците непречено да уживаат во убавините на зајдисонцето или плажите покрај кои би застанале.

hp-black-swan-super-yacht-3-1[1]

На палубата на бродот се наоѓа бар, лежалки и базен, кои лесно се спуштат кон крајот на бродот за визуелно се стопува со морската површина.

Освен тоа, стаклен ѕид дели барот од внатрешноста на бродот за да пружи што подобар поглед на луксузот.

До хеликоптер се доаѓа од внатрешноста на бродот по пат на скриен лифт со цел да се постигне што поедноставен изглед на бродот.

Во јахтата се сместени седум луксузни соби, а таа може да превезува 12 патници.

Дизајнерот рече дека „Црн лебед“ би го движеле четири мотори со околу 23.000 коњи, кои би давале најголема брзина од 28 чворови или 50 километри на час.

Јахтата исто така мора да носи 183.000 литри гориво, потребни за работа на огромните мотори.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 22, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 22, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 22, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: