//
Следи нѐ
To Top

Ова е најстрмната улица во светот

Улицата Болдвин во Данидин во Нов Зеланд е најстрмната станбена улица во светот, според Гинисовата книга на рекорди. 

Таа е долга повеќе од 350 метри, а на својот највисок дел (долг 70 метри) има наклон од 19 степени. Тоа значи дека на секои 2,86 метри должина се издига за еден метар.

реклама

Долниот дел е направен од асфалт, додека во горниот на асфалт е додаден бетон.

Нејзината стрмност не е намерна. Кога таа била изградена во 19. век, почитуван е мрежниот образец за поставување улици без оглед на конфигурацијата на теренот.

Таа името го добила по Вилијам Болдвин, локален политичар и основач на дневниот весник „Отаго“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 28, 2016
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 28, 2016
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 28, 2016
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: